Subiect: „Costul formulei.“
obiective:- Determinați care valorile caracterizează procesul de achiziție de bunuri, să introducă notația și de a construi valoarea formulei.
- Îmbunătățirea abilităților de calcul.
- Dezvoltarea capacității de a generaliza, trage concluzii, pentru a argumenta și de a dovedi punctul său
I. Aspecte organizaționale
Profesor. Să începem lecția.
II. actualizarea cunoștințelor
- Care este formula?
Copii. Formula - o adevărată egalitate, stabilind relația dintre variabilele.
W. Să ne amintim formula pe care le-am cunoscut deja. (Pe tablă au fost scrise numele de formule, iar pe card cu formula în sine. Este necesar pentru a ridica o pereche, și atașați-l la tabla.)
Suprafața unui dreptunghi
Perimetrul unui dreptunghi
Zona pătratului
Perimetrul pătrat
Volumul cutiei
Volumul cub
W. Ei bine făcut! Ai făcut față cu această sarcină. Tema lecția de astăzi este criptat, și pentru a afla ce se va discuta în lecția de azi, trebuie să completați în tabel, conform algoritmului dat o diagramă bloc și plasați răspunsurile în ordine crescătoare. Mesele sunt pe birourile dumneavoastră:
III. Declarația problemei
W. Deci, lecția de astăzi vom vorbi despre formula de cost. Am învățat lecțiile de matematică. Și în cazul în care aceste cunoștințe pot fi utile în viața ta! (Unul dintre răspunsurile copiilor: „Pentru a ști cât de mult să plătească pentru o achiziție în magazin“)
W. propun să facă un „marș“ la magazin.
La bordul SHOP inscripția „Katiușa“, „casierie“ (de la biroul de profesor)
magazin Bunurile: cărți, caiete, pixuri, etc.
W. În lecția de azi, aveți nevoie pentru a determina ce valori caracterizează procesul de achiziție de bunuri, să introducă notație și de a construi o formulă.
IV. „Descoperirea“ a copiilor noi cunoștințe
W. Deci, ai venit la magazin pentru a cumpăra ...? (Ce să cumpere cere copiilor.) Ce trebuie sa stiti despre acest produs?
D. Price.
W. Și cum știi ce este prețul?
D. Prețul este suma de bani pe care trebuie să fie plătit pentru un notebook-uri, 1 stilou, etc.
W. Dreapta. Știi prețul, am luat câteva notebook-uri și a mers la casierie. (Call student), trebuie să știți mai mult să plătească pentru achiziționarea?
D. Numărul de mărfuri (notebook-uri)
W. Bună. Am luat (elevul trebuie să calculeze cât de multe notebook-uri a luat) 4 notebook-uri. Pretul unui notebook-uri 5 ruble. Câți bani trebuie să plătească în numerar?
D. 20 de ruble.
W. Și cum ai știut?
D. 5 înmulțită cu 4.
W. Toată lumea în carte este „un mic magazin,“ să mergem în ea pentru cumpărături. (P.75 pentru a rezolva probleme № 1)
W. Ce este comun în toate problemele?
D. A fost necesar pentru a afla cât de mult întreaga cumpărare.
W. Ie vom găsi o valoare. (Aliniați tabelul de bord) Care sunt valorile folosite pentru a găsi costul?
D. Pret, cantitate.
(Apar pe masa de bord).
SUA cum să găsească valoarea mărfurilor, mărcile aranja. (Multiply), și = pentru a obține o adevărată egalitate. (Studentul lucrează la tablă) reprezintă prețul - c. preț - o. Număr - n. Ce avem?
D. costul cu formula: c = a.n
W. Citește.
D. Costul este egal cu prețul înmulțit cu cantitatea.
valoare Formula D conform regulii găsirii unui factor necunoscut este ușor de a exprima valorile unei și n:
W. Băieți, ce unități pot fi măsurate prin prețul, cantitatea, valoarea?
D. (răspunsurile copiilor) (rubla, Penny, euro, dolari, etc.)
SUA să continue munca noastră. Vino cu o problemă cu noile valori, și completați în tabel. (Pagina 76 Textbook №.4)
Exemple V. Soluție la tablă - numărul p.76 5.
- Ce a învățat în lecția de azi?
- Înregistrați-vă temele.